Тошкент парламент дипломатияси маркази сифатида: Парламентлараро Иттифоқнинг юбилей Ассамблеяси
2025-03-27 2582025 йил апрель ойида Тошкент Марказий Осиё тарихида биринчи марта Парламентлараро Иттифоқнинг (ПИ) 150-юбилей Ассамблеясини қабул қилади. Ушбу тадбир 100 дан ортиқ миллий парламентлардан 2000 дан ортиқ парламент аъзоларини бирлаштиради, бу эса асосий глобал масалаларни муҳокама қилиш учун ноёб имконият яратади.
2025-03-22 6822 марта 2025 года в рамках общенародной экологической акции по посадке деревьев в окрестностях Ашхабада состоялось яркое культурное событие – конкурс «Кухни стран мира», организованный Министерством иностранных дел Туркменистана.
2025-03-11 90Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан 11-13 март кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлади.
2025-02-24 138Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф 25-26 февраль кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади.
2025-02-14 384Ўзбекистон элчихонаси кўмагида Довлетмаммет Азади номидаги Туркманистон миллий жаҳон тиллари институтида буюк аждодларимиз Алишер Навоий таваллудининг 584 йиллиги ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 542 йиллигига бағишланган маънавий-маърифий кеча ўтказилди.
Ўзбекистон – Кувайт: ҳамкорликни кенгайтириш учун янги имкониятлар
2025-02-16 375Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 17-18 февраль кунлари расмий ташриф билан Кувайтга боради.
2025-02-12 398По инициативе Президента Шавката Мирзиёева в нашей стране осуществляются широкомасштабные реформы по всесторонней поддержке женщин, повышению их социально-экономической и политической активности, обеспечению занятости, широкому привлечению к предпринимательству и научной деятельности.
НАВОИЙГА ЕТМОҚ БАХТИ. 9 февраль — Алишер Навоий таваллуд топган кун
2025-02-08 441Буюк бобокалонимиз Амир Низомиддин Алишер Навоий ҳазратларининг бетимсол ижоди ул мўътабар зот ўзлари таърифлаганидек, дунё мамлакатларини забт этган чинакам умумбашарий ижодиётдир. Хазрат бобомизнинг бой адабий мероси — юксак инсонпарварлик ғоялари, эзгулик ва дўстлик, бағрикенглик ва меҳр-мурувват сингари мангу мавзуларни тараннум қилиши билан оламшумул аҳамиятга молик. Девон ва достонлари вақт ҳамда макон танламайди, жуғрофий-чегаравий сарҳадларга бўйсунмайди.
2025-02-08 494В Ашхабаде состоялась церемония возложения цветов к памятнику великому узбекскому поэту, мыслителю и государственному деятелю Алишеру Навои.
Малайзия билан ҳамкорликни чуқурлаштириш - Ўзбекистон ташқи сиёсатининг Осиё минтақасидаги муҳим устувор йўналишларидан биридир
2025-02-04 784Бугунги кунда Малайзия давлати билан дўстлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш давлатимизнинг Осиё йўналишидаги ташқи сиёсатининг устувор вазифаларидан бири бўлиб ҳисобланади.